Fałszywi urzędnicy szantażują ludzi, by wsadzili pieniądze do „Bitcoin Machine“.

Fałszywi urzędnicy szantażują ludzi, by wsadzili pieniądze do „Bitcoin Machine“.
Lokalna policja w kanadyjskim mieście bije na alarm w związku z oszustwem związanym z Bitcoinem (BTC), który widzi kryminalistów podszywających się pod urzędników państwowych i dzwoni do niczego niepodejrzewających mieszkańców, aby powiedzieć im, aby wpłacali pieniądze do „automatu z bitcoinami“.

Oszustwo, po raz pierwszy zgłoszone przez lokalny serwis informacyjny The Sherwood Park News, jak dotąd oszukał dwie ofiary w celu zdeponowania łącznej kwoty 21.000 CAD (15.500 USD) w kioskach z bitcoinami, grożąc aresztowaniem ofiar, jeśli nie będą przestrzegać.

Zgodnie z artykułem, oszust w pierwszej instancji powiedział, że był oficerem Royal Canadian Mounted Police (RCMP), podczas gdy w drugim przypadku osoba ta udawała, że pracuje dla Canada Revenue Agency (CRA), organu podatkowego kraju.

W przypadku fałszywego funkcjonariusza policji, oszust podobno powiedział ofierze, że jego numer ubezpieczenia społecznego został naruszony, a także, że istnieje kilka zarzutów dotyczących oszustwa przeciwko niemu. Gdyby jednak ofiara się do nich zastosowała, wszystko byłoby załatwione i nie zostałaby aresztowana.

Ten szczególny przekręt został jak dotąd zgłoszony tylko w okręgu Strathcona, znajdującym się poza Edmonton w kanadyjskiej prowincji Alberta.

Zgodnie z artykułem, jedna z ofiar straciła w wyniku oszustwa 12.000 CAD (8.850 USD), a policja ostrzega teraz innych przed padnięciem ofiarą tych samych oszustów:

„Nie ma żadnych okoliczności, w których policja będzie kontaktować się z osobami żądającymi bitcoin“, Cst. Chantelle Kelly z RCMP hrabstwa Strathcona powiedziała w komentarzu.

Kelly dodała, że „oszuści zazwyczaj kontaktują się z setkami ludzi w nadziei, że ktoś wyśle im pieniądze“.

W rzeczy samej, to jeszcze nie pierwszy raz, kiedy oszuści podszywają się pod urzędników rządowych w Kanadzie, aby dostać w swoje ręce bitcoin.

To samo wydarzyło się w październiku ubiegłego roku, kiedy oszuści podszywający się pod urzędników kanadyjskiej Agencji Skarbowej grozili ludziom oskarżeniami o różne wykroczenia finansowe, jednocześnie żądając tysięcy dolarów w bitcoin za porzucenie sprawy, donosiła CBC.